مضرات کودهای شیمایی

مضرات مصرف کود شیمایی

چرا ازکود استفاده می کنیم؟

هدف از استفاده از هر نوع کود چه آلی ، چه شیمیایی افزایش مقادیر مواد مغذی موجود در خاک است.بطور معمول در کودها NPK یا همان ترکیب معروف ازت ، فسفر و پتاسیم وجود دارد که به رشد هر چه بیشتر  و بهتر گیاهان کمک می کند

کودهای آلی از طریق منابع آلی مانند کود حیوانی و گیاهان بدست می آید در حالی که کودهای شیمیایی از منابع معدنی حاصل می شوند و فرمولاسیون آنها بسته به کاربردشان در نظر گرفته شده است.این کود ها بخاطر معدنی بودن بلافاصله تجزیه شده و در دسترس گیاه قرار میگیرند .همین امر باعث افزایش رشد و عملکرد گیاه می شود.

در ابتدا ممکن است فکر کنید کودهای شیمایی کنترل بیشتری برتولید محصولات دارند و با قیمت مناسبی به کشاورز عرضه می شود.درست است که که کودهای شمیایی به کشاورزان این امکان را می دهد که در کوتاه مدت محصولات بیشتری تولید کنند اما ممکن است در دراز مدت خطراتی برای محیط زیست ، آلودگی آب و خاک و ورود به زنجیره غذایی انسان داشته باشند.

خاک نیز مانند انسان ها برای سالم ماندن به تعادلی مساوی از مواد مغذی نیاز دارد.

افزایش جمعیت، هزینه بالای زندگی و برداشت فروان باعث شده کودهای شیمیایی مقرون به صرفه به نظر برسد.با این حال استفاده از این کودها خطراتی دارد که ممکن است اکثر مردم به آن آگاه نباشند.

یکی از مشکلات کودهای شیمایی ورود آنها از طریق خاک به آب های زیرزمینی و سایر منابع آبی است که منجر به آلودگی می شود.NPK در مقادیر کم غیر سمی است ولی در مقادیر زیاد تعادل طبیعت را ازبین میبرد .

با ورود مقادیر زیاد نیتروژن به آب رشد پلانکتون و گیاهان آبزی را بیش از حد ترغیب کرده و همین فرآیند تجزیه اکسیژن را دچار اختلال کرده و زندگی آبزیان را به خطر می اندازد.

یکی دیگر از مشکلات نیتروژن کمک به اثرات گلخانه ای است .استفاده از کودهای ازت دار می تواند نقش بسزایی در ازدیاد این ماده داشته باشد.همچنین کودهای شیمایی سطح خاک را اسیدی کرده و باعث کاهش PH خاک می شوند.

PH ایده آل برای حداکثر رشد گیاه و عملکرد محصول بین ۵٫۵ تا ۸ می باشد.اگر خاک بیش از حد اسیدی شود(PH  کمتر از ۵٫۵ ) محصول کمتری تولید می شود.

آلودگی خاک از دیگرآسیب های این کود هاست.ترکیب های سمی در این کودها در خاک باقی می ماند و از این طریق وارد محصولات کشاورزی می شود.

کارشناسان معتقدند استفاده بی رویه از این کودها ابتلا به بیماری هایی نظیر پارکینسون، بیماری های ژنتیکی، پوکی استخوان، سقط جنین ، سرطان دستگاه گوارش ……. افزایش می دهد.

حال راهکار چیست؟

بعضی از کارشناسان کود حیوانی را جایگزین مناسبی برای کود شیمیایی دانسته اند اما این کودها نیز بدون ضرر نیست.در صورت تولید غیر اصولی و غیر بهداشتی احتمال آلودگی بسیار بالاست و باعث بیماری می شود.همچنین کودهای حیوانی دارای نیترات بالایی می باشند.

در ادامه می توان گفت یکی از راهکارهای موثر استفاده از ” کود ورمی کمپوست” می باشد که این آسیب ها را به شدت کاهش می دهد.

کاهش مصرف آب و کاهش ترکیباتی نظیر نیترات و کادمیم و آرسنیک از مزیت های اصلی این کود می باشد.

Originally posted 2020-08-19 05:42:38.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *