چرا گیاهان به کود نیاز دارند؟

چرا گیاهان به کود نیاز دارند؟

برای رشد محصولات سالم ،کشاورزان باید از سلامت خاک اطمینان حاصل کنند ،بدون کود طبیعت در تلاش است تا مواد مغذی موجود در خاک را دوباره پر کند.

 

هنگامی که محصولات زراعی برداشت می شوند ، مواد مغذی مهم از خاک خارج شده زیرا توسط گیاهان استفاده شده اند.اگر خاک از طریق کود دهی با مواد مغذی دوباره پر نشود ، بازده محصول به مرور کاهش می یابد .

استفاده مناسب کشاورزان از کودها زنجیره ای را فراهم می کند که مواد مغذی در اختیار انسان ها قرار بگیرد:

مواد مغذی خاک را تغذیه میکند .

خاک گیاه را تغذیه می کند.

گیاه حیوانات و انسان ها را تغذیه می کند.

 

  • ازت فرم قابل جذب نیتروژن می باشد .از آنجا که گیاه قادر به جذب آن از هوا نمی باشد ، تنها وسیله دستیابی به این ماده خاک می باشد.اگر خاک از نظر نیتروژن کم باشد ، باید کودهایی برای تقویت آن استفاده کنیم.

  • منابع پتاسیم در اعماق خاک موجود می باشد و دسترسی ریشه های گیاه به این ماده اغلب ممکن نمی باشد.با استفاده از کود مناسب که در سطح خاک استفاده می شود دسترسی گیاه به پتاسیم در سطح خاک را برای آن فراهم کنیم.

  • منابع فسفر در سنگهای معدنی است .برای دسترسی گیاهان به این عنصر ، باید محلول در آب باشد .استفاده صحیح از فسفر در کودها جذب خاک و رشد سریع گیاه را در پی دارد.

 

 

 

۱۷ عنصر برای رشد گیاه لازم و ضروری می باشد  که عبارتند از کربن ، اکسیژن ، هیدروژن ، ازت ،فسفر، پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم ، گوگرد ، کلر ، آهن ، منگنز،روی ،مس ،بور و مولیبدن. اینکه کدام کود مناسب نیاز کشاورز یا باغبان می باشد بستگی به این دارد آنها چه محصولی می کارند.

 

کودهای آلی مانند فضولات حیوانات و کمپوست سالهای سال است که مورد استفاده هستند که باعث تقویت ساختار می شوند.اما از قرن ۲۰ به بعد کود شیمیایی (معدنی ) برای تامین نیاز غذایی جمعیت رو به رشد جهان به کار گرفته شد.

با افزایش جمعیت جهان در سالهای آتی لزوم استفاده انواع کود در کنار هم در رسیدن به این هدف کمک شایانی خواهد کرد.

 

وقتی سیب ، گندم ، سیب زمینی یا گیاهان دیگر را مصرف می کنیم مواد مغذی حاصل از خاک بارور شده به بدن ما منتقل می شود .همچنین اگر از حیواناتی که از همین گیاهان تغذیه می کنند ، استفاده کنیم همین اتفاق می افتد.

بعنوان مثال شیر منبع خوبی از کلسیم می باشد که استخوان سالم و قوی را برای ما به ارمغان می آورد.اما اگر گاوها گیاهان مغذی مصرف نکنند ، شیر به اندازه کافی کلسیم نخواهد داشت .بنابراین رشد مواد غذایی در خاک با تعادل مناسب برای جلوگیری از سوتغذیه مهم است.

 

کشورهایی که برنامه ریزی خوبی برای افزایش کیفیت کود مصرفی دارند از نظر کنترل بیماری ها به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند.

Originally posted 2020-08-16 21:06:22.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *